Sevcan Gulas

Istanbul İstanbul
Turkey
Average: 5.0 of 5 stars

17 Reviews

Traditional Hatha Yoga Instructor, dedicatied to the mysteries of Self-realization and Yogic philosophy.

Sevcan, had her first Yoga class at the age of eleven, since then she is always interested in Eastern teachings & philosophy. She traveled around Anatolia and filmed anatolian tribes and unknown zones. She attended different types of Yoga classes and then she met the ones who defined Yoga not as a physical or spiritiual aspect but as a science of presence.

After Sevcan had many different lifestyle experiences and coincidences as all, she was invited to Agama Yoga Thailand to train herself a yoga teacher by a master and since then she has been executing her profession as a Yoga Instructor.

Rating

Average: 5.0 of 5 stars

17 Reviews

Write a Review
Demonstrates More
Explains More
Reserved
Very Friendly
More Hands off
Frequent Adjustments
New Teacher
Very Experienced
On the Wild Side
Safety Oriented
Body Focused
Very Spiritual

Reviews

Average: 5.0 of 5 stars
Professional and Inspirational Instructor

Sevcan is an amazing instructor. She has a thorough understanding of the ancient yoga texts and leads a well balanced asana practice activating all the chakras. Her kindness and light make her a joy to take class from. I recommend her to everyone, whether you are new to Yoga or an experienced teacher wanting one on one attention, she is the instructor for you.

Average: 5.0 of 5 stars
Tavsiye ederim

Kafası çalışan biri. Ne istediğimi ve neye ihtiyacım olduğunu anladı. Ezbere bir program uygulamadı baya bilinçliydi, ciddiydi. Hiç bilmeyen biri olarak olayın özünü kısa sürede anladım. Piyasadaki doğru ve yanlışların farkına varmamı sağladı. Tavsiye ediyorum.

Average: 5.0 of 5 stars
Pogina İnziva ve Yoga Kampı

Yaşadıklarımın tarifi yok ama yine de kelimelere dökmeyi deneyeceğim. Hayatımda yaşadığım en arındırıcı ve keyifli yolculuklardan biri oldu. İlk seferinde yalnız gittim. Pogina doğasının eşsizliği ve sonsuzluğuyla bire bir ilişki kurdum. İkinci gidişimde eşimi de yanıma aldım. Onun da yaşamasını istediğim bir deneyimdi. Eşim de benim gibi büyülendi. İnsan, şehir hayatında sürekli doğadan ve kendisinden uzaklaşıyor. Pogina inziva kampı insanı özüne döndürüyor.

more

Saf, doğal samimi bir ortam, olağanüstü bir doğa ve geleneksel yoga ile hem beden hem ruh tamiratı…

Pek çok yerde farklı eğitimcilerden yoga dersleri aldım. Sevcan’ın öğretileri, yogaya yeni bir gözle bakmamı sağladı. Halen yoga yaptığımda Sevcan’dan öğrendiğim bilgiler ışığında bütün hareketleri uygulamaya, kendimi ölçümlemeye çalışıyorum.

Yoga denince aklınıza gelebilecek her şeyi, Sevcan ile yoga yaptıktan sonra yeniden gözden geçireceksiniz ve bütün o fikirleriniz gerçek temelleri ile buluşacak, taşlar yerine oturacak. Kaçırılmayacak “once in a life time” bir tecrübe. Ben o kadar şanslıydım ki ikinci kere de gidebildim. Çok teşekkür ediyorum ve ilgilenen herkese çok tevsiye ediyorum.

Average: 5.0 of 5 stars
Sevgi ve sakinlik

Birçok kez yoga yaptım bundan sonra Sevcan hoca ile devamı gelecek sanırım ..
Hem bedene hem ruha hitap ederek bütünlük sağladım..Ayrıca çok iyi bir dost..kalbinden kalbime sevgi aktı ..

Average: 5.0 of 5 stars

My previous yoga practices and experiences have been focused on mostly performing asanas without the philosophy beneath.
The way Sevcan trains you, starts with theoretical knowledge of traditional yoga. Then she explains very detailed, the connections between asana/s and chakra/s. I examined which parts of my body starts functioning when I experience an asana, the effects and vibes on my body, etc.
I am highly satisfied to be trained by her and the atmosphere she hosted us at Pogina. Now I have more to think about what yoga really is.

Average: 5.0 of 5 stars
About Sevcan Gulas

I've had personal yoga sessions with her at my own place for about a yer. Shes good at analyzing the body and its needs, and she plans each session accordingly. Despite not too long time of experience, she is very good at what she does and I strongly recommend her.

Average: 5.0 of 5 stars
A Real Yoga Experience

She is gifted, wise and cool but what is more impressive than all of these is her embodiment of her deep knowledge and values. I personally paid attention to and loved her sensitive and respectful style towards different bodies and experince levels. It was hard to be in automatic pilot during her sessions. She is “being” with you through the class, moment by moment. I passionately recommend her to everyone who longs for mindful, traditional yoga instead of fancy leggings and gymnastics.

Average: 5.0 of 5 stars

I was little bit nervous before training thats why it was my first experience,But she was soo friendly and willing to teach.Place,group,programe,foods :),etc are perfect !!!
Highly recommend for everyone...

Average: 5.0 of 5 stars
Review

She's a very good and giving teacher, I appreciate each and every class with her. I'm very glad to have her as my guide during this experience. She allows me to grow spiritually.

Average: 5.0 of 5 stars

Sevcan Gulaş ilk yoga hocam, harika insan. Dersleri öğrencilerin ihtiyaçlarına göre belirleyip, her derste yeni şeyler öğreten harika bir hoca. Kesinlikle tavsiye ederim.

Average: 5.0 of 5 stars
"deep spiritual experienc, the REAL Yoga teacher"

When Sevcan teaches Yoga, magic happens. I very enjoyed the class with her as she spreads positive energy into you. She teaches you how to go into asanas and as well how to set your mind positively. Very energetic and positive teacher.

Average: 5.0 of 5 stars
Amazing class

My class with Sevcan was really great and i could feel her positive energy. I came out very relaxed while energized at the same time.
This was a very nice experience and I would definitely recommend you to try a class with her!

Average: 5.0 of 5 stars

She is a very creative person and her Yoga classes are very inspiring and spiritual.She knows how to lead you to connect and balance with your body and spirit.Her each class has its own energy and solutions for your needs.Attend one of her class :) totally recommend.

Sevcan'ın Yoga dersleri gerçekten insana ilham veren ,yaratıcı ve spiritüel açıdan doygun dersler.Her dersin kendi içinde ihtiyaçlarınız için çözümleri ve farklı enerjisi var.Bedeniniz ve ruhunuzla bağlantıya geçip nasıl dengeye gelebileceğiniz hakkında Sevcan'ın rehberliği tartışılmaz.Hemen bir Yoga dersine kayıt yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ederim:)

Average: 5.0 of 5 stars
a natural

i entrust myself to this person totally & easily. she has been a friend and guide to me for years. looking forward to experiencing yoga with her. she is spiritual and natural, serene, wild and she is a whole world. beautiful being, free spirit.. executing her true profession.

Average: 5.0 of 5 stars
Sevcan is the whole-Yoga experience

Sevcan is amazing. Not only does she lead students through an exceptional asana practice, she also turns the awareness inwards- identifying different chakras and explaining how energies effect our physical, pranic, astral, emotional, and mental bodies. Sevcan is the real deal :)

Average: 5.0 of 5 stars
She is more than a teacher is a soul connect

She is beyond a teacher is a Wonderful soul who trough the calm and tranquility explains perfectly the inner meaning of yoga. Her sense of humor humanizes the experience itself without leaving the integrity in the practice. Love to have her class again.

Average: 5.0 of 5 stars
How I met Sevcan

I crossed my path with Sevcan during my spiritual reatreat in Thailand, on the island of Koh Pahngan. She has a wonderful energy, you will enjoy your time with her not only at the physical level, but you will grow also spiritually!